крос "Борки 117"[Ви повинні бути зареєстровані та підключені , щоб побачити посилання]Крос створено в Інституті птахівництва у 1971 — 1993 pp. Затверджений у січні 1996 р. Науково-технічною радою Мінсільгосппроду України.
Птиця кросу найрозповсюдженіша в Харківській, Київській, Донецькій, Дніпропетровській, Полтавській, Запорізькій, Черкаській, Херсонській областях і в Автономній Республіці Крим. Поголів'я становить близько 350 тис. курей вихідних ліній.
Автори кросу: В. Д. Лук'янова, М. І Сахацький, Ю. О. Рябоконь, О. П. Подстрєшний, О. В. Рожковський, І. А. Степаненко та ін.
Крос створювався головним чином методом використання сімейної селекції з оцінкою плідників за якістю лінійних та гібридних нащадків у сукупності з індивідуальною селекцією за ознаками, які збігаються з напрямами селекції і спеціалізацією ліній. Селекція материнської лінії 38 проводилась головним чином на підвищення несучості з урахуванням маси яєць, а батьківської 20 — на поліпшення маси яєць і несучості. За живою масою проводився стабіліауючий добір. З метою підвищення життєздатності нащадків у селекційні гнізда не брали птицю із сімей, в яких спостерігався відхід молодняку в період вирощування та в початковий період яйцекладки. Сім'ї, в яких зустрічались неопластичні захворювання, вилучалися із селекції.
Рекордні показники продуктивності гібридних несучок сягають 330—345 яєць за рік яйцекладки.
У курей цього кросу тулуб майже прямокутної форми, глибокий та широкий; голова середньої величини, продовгувата; гребінь листовидний, прямостоячий, середніх розмірів; шия середньої довжини, прямовисно поставлена; спина широка, видовжена; хвіст недовгий, добре оперений, відносно тулуба поставлений під кутом 40—50°; колір оперення білий з різними відтінками — червоні або світло-червоні плями різних розмірів на шиї та крилах; бруднувато-сірий наліт на шиї та спині; чорні пір'їни по всьому тілу.
Генеалогічна структура. Крос дволінійний. Батьківська лінія 20 породи леггорн і материнська 38 — породи род-айланд. Схема схрещування 20x38.
На сучасному етапі розвитку птахівництва України крос "Борки-117" найкращий для виробництва яєць в умовах промислового виробництва.
Імуногенетична характеристика кросу вивчена з використанням 32 реагентів на еритроцитарні антигени. 26 з них зустрічаються з частотою до 0,3 і лише антигени Х68 і Х71 — з частотою відповідні) 0,84 і 0,70. Виявлено поліморфізм у трьох з чотирьох досліджених локусів, що контролюють синтез протеїнів білка яєць. Частота алелей становить: OvA — 0,946, GA3 — 0,863, GB2 — 0,808. Рівень гетерозиготності гібрида — 17,1%.