крос "Борки-2М"[Ви повинні бути зареєстровані та підключені , щоб побачити посилання]Крос створено в Інституті птахівництва УААН у 1971 — 1993 pp. Затверджений у січні 1996 р. Науково-технічною радою Мінсільгосппроду України.
Птиця кросу найбільше розповсюджена в Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій областях, поголів'я становить близько 100 тис. курей вихідних ліній.
Автори кросу: В. Д. Лук'янова, М. І. Сахацький, Ю. О. Рябоконь, О. П. Подстрєшний, О. В. Рожковський, І. А. Степаненко, Т. В. Іванова та ін.
Крос створювався головним чином методом використання сімейної селекції з оцінкою плідників за якістю лінійних та гібридних нащадків у сукупності з індивідуальною селекцією за ознаками, які збігаються з напрямами селекції і спеціалізацією ліній. Селекція материнської лінії 36 здійснювалася в напрямі підвищення відтворювальних якостей, маси яєць, особливо в 30-тижневому віці, збільшення несучості та життєздатності. Батьківська лінія Б-7 селекціонується на високу масу яєць при хорошій несучості та добрих відтворювальних якостях.
Рекордні показники продуктивності окремих гібридних особин — 335 яєць за рік яйцекладки.
У лінійних та гібридних курей цього кросу тулуб продовгуватий, горизонтально поставлений. Крила широкі, непогано прилягають до тулуба. Хвіст добре розвинутий, поставлений під кутом 40—45° до лінії спини. Голова середньої величини з білими або кремовими мочками і з добре розвинутим листовидним гребнем. Дзьоб, плесна і пальці жовтого кольору; пір'я і шкаралупа яєць — білі. Птиця міцної конституції з високою адаптаційною здатністю і ранньою статевою зрілістю.
Генеалогічна структура. Крос дволінійний. Батьківська (Б-7) і материнська (36) лінії породи леггорн. Схема схрещування Б-7х36.
На нинішньому етапі для умов України — це найкращий білояєчний крос.
Імуногенетична характеристика кросу вивчена з використанням 40 реагентів на еритроцитарні антигени і за чотирма локусами, що контролюють синтез протеїнів білка яєць. Більшість еритроцитарних антигенів (22) зустрічається з високою частотою в межах 0,5—1,0. Виявлено поліморфізм лише в двох білкових локусах — G3 і G2. Рівень гетерозиготності гібрида — 12,2%.